Backup - kopie zapasowe, doradztwo, zabezpieczenie danych
Backup to z angielskiego kopia zapasowa. Jak sama nazwa wskazuje tworzenie backupów to stworzenie kopii zapasowej plików, która może posłużyć w wypadku utraty oryginałów. Jeśli posiadamy ważne pliki i chcielibyśmy, aby były bezpieczne i nie doszło do ich utraty – bardzo ważne jest, aby wykonać backup.
Na czym polega backup?
Wyobraź sobie sytuację, że duża firma transportowa w wyniku ataku hakerów lub nieprawidłowej obsługi przez pracowników traci wszystkie dokumenty przewozowe oraz faktury w formie elektronicznej. Albo oddział jednego ze szpitali w Twojej okolicy traci dane swoich pacjentów. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? Dlatego właśnie tworzenie kopii zapasowych jest tak ważne, bez względu na wielkość zakładu czy firmy. Oczywiście trudno jest nam sobie wyobrazić, że tracimy dostęp do swoich zdjęć, notatek na komputerze czy materiałów do pracy czy studiów – z tego względu backup jest zalecany tak naprawdę wszystkim, którzy chcą bezpieczeństwa swoich plików.
Najprostszy backup opiera się o tworzeniu kopii plików w chmurze np. Google Drive, Dropbox lub na dysku zewnętrznym. Polega on na określeniu miejsc, które będą objęte backupem. Następnie za każdym razem, gdy w miejscach tych pojawi się nowy plik lub dojdzie do modyfikacji danych, to w miejscu przechowywania kopii pliki te również ulegną zmianie. Najlepiej, aby miejsce przechowywania plików było inne niż kopiowany system.
Backup z historią zmian w plikach (wersjonowanie). Oznacza to, że zmiany pliku są śledzone od momentu, gdy pierwszy raz znajdzie się w kopii zapasowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wskutek omyłkowej edycji danych, można wrócić do poprzedniej odpowiedniej wersji. Bardzo często taki backup ma możliwość podglądu, kto dokonał zmiany.
W przypadku kopii zapasowych w firmach sprawa ma się zupełnie inaczej. Jest to cała lista procedur mówiąca o tym, co, kiedy i jak często jest kopiowane. Dodatkowo tego typu kopia zapasowa trafia w więcej lub jedno miejsce. Wszystko musi przestrzegać stosownego harmonogramu, który wyraźnie wskazuje, które dane są wrażliwe i kopiuje się je częściej. Kopie zapasowe pochodzą z wielu źródeł i przechowuje się je w sposób, który umożliwia przywrócenie nawet małego fragmentu pliku. W ten sposób można kopiować całe systemy operacyjne wraz z dodatkowymi programami czy plikami własnymi. Jest to doskonałe rozwiązanie do stosowania przez przedsiębiorstwa i miejsca, w których występuje wzmożony obieg informacji.
Pytania?
Tworzenie, zarządzanie i monitorowanie kopiami zapasowymi oraz wybór odpowiednich rozwiązań to jedne z dziedzin, którymi zajmuję się zawodowo. Jeśli temat ten wydał Ci się interesujący i chciałbyś mieć swoją kopię zapasową plików, aby spać spokojne, potrzebujesz wsparcia lub porady - zapraszam do kontaktu.