jezyki

W pierwszym wpisie na tym blogu wspominałam, że zacząłem go tworzyć po to, żeby móc wrócić do pewnych tematów bez przeszukiwania internetu w nadziei, że ponownie uda mi się je odnaleźć. Na dobrą sprawę to będzie chyba pierwszy wpis, który spełni moje założenie. Mimo, że jego tematyka jest bardzo prosta i dotyczy zmiany języka całego systemu w Windows 10, łącznie z ekranem logowania robiąc to dość rzadko, można stracić parę minut, żeby odnaleźć właściwe ustawienia. Dlatego też przejdziemy po kolei etap po etapie, zaczynając od instalacji nowego języka, aż po jego zmianę w każdym elemencie Windowsa. W tym przykładzie zmienimy sobie język Angielski na Polski.

Instalacja nowego języka

Przechodzimy najpierw do ustawień i wybieramy “Time & Language

Okno ustawień systemowych

Wybieramy “Region & Language

Ustawienia daty i czasu

Klikamy w “Add Language

Dodawanie nowego języka

W nowym oknie z listy wybieramy język, który nas interesuje czyli “Polski”. Wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarkę. Musisz tylko zwrócić uwagę czy przy wyniku wyszukiwania znajduje się znaczek oznaczony numerem 2

Wyszukanie nowego języka

Klikamy na znaleziony język i naciskamy “Next

Potwierdzenie wyboru instalacji nowego języka wyświetlania

Zostawiamy domyślnie zaznaczone opcje i wybieramy “Install

Instalacja nowego języka

Drugi język zacznie się teraz instalować, a po ukończonym etapie system domyślnie zmieni go jako domyślny zgodnie z tym co zaznaczyliśmy przy poprzednim etapie

postęp instalacji nowego języka

Powinno Ci się teraz pojawić coś podobnego jak na screenie poniżej

komunikat o potrzebie ponownego zalogowania

Wystarczy się tylko wylogować i zalogować ponownie, żeby zatwierdzić nowo wprowadzoną konfigurację

efekt zmian językowych

Zmiana języka ekranu logowania i domyślnego języka dla nowych użytkowników

Jak pewnie zauważyłeś pomimo instalacji nowego języka i ustawienia go jako domyślnego, nie wszystkie elementy systemu go wykorzystują. Mowa tu o ekranie logowania, domyślnym języku dla nowych użytkowników. Aby móc zmienić te ustawienia musisz posiadać uprawnienia administratora

Ponownie wchodzimy do ustawień i wybieramy “Czas i język

czas i język z panelu ustawień

Wybieramy “Region i język

region i język

Z menu po prawej stronie okna klikamy na “Administracyjne ustawienia języka”. Jeśli tego nie widzisz powiększ okno ustawień.

Administracyjne ustawienia języka

Z nowego okna “Region” wybieramy “Kopiuj ustawienia

Przycisk kopiowania ustawień

W oknie “Ekran powitalny i ustawienia kont nowych użytkowników” zaznaczamy dwa checkboxy “Ekran powitalny i konta systemowe” i “Konta nowych użytkowników”. Zatwierdzamy zmiany klikając “Ok”

zatwierdzanie zmian językowych

Uruchamiamy komputer ponownie i tym sposobem cały system będzie używał nowo zainstalowanego języka. Jak widzisz cały proces nie był zbyt skomplikowany i nie powinien zająć więcej niż 10 minut.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

13 Comments

 1. Sama zmieniłam język w laptopie pisze:

  Wow! Jestem kobietą i sama dzięki tobie zrobiłam to i mam zmieniony język ! Tłumaczysz tak że tylko chyba ślepy by nie zrozumiał. Byłbyś świetnym nauczycielem Hubert! Dzięki ?

 2. CooLerr87 pisze:

  Witam, Mimo wprowadzonych zmian menu nadal mam w j.niemieckim jak sobie z tym poradzić?
  Pozdrawiam

 3. Kolggie pisze:

  Brak najistotniejszej informacji, tzn. czy dotyczy to tylko wersji PROFESSIONAL,
  czy też HOME. Pozdrawiam…

 4. BenyKrk pisze:

  Witam.
  Bardzo pomocne informacje mimo dość obszernej wiedzy wlasnej bardzo pomogles. Ale podczas resetowania systemu i czyszczeniu dysku do zera laptop wyswietla komendy nadal po ang i pierwotnie instaluje Windowsa po ang. Dopiero poznien sam musze zmieniac jezyk. Jest szansa to zmienic na dtale jakims zabiegiem?
  Z gory dzieki za pomoc.

  • Żeby proces instalacji Windowsa 10 przebiegał w innym języku, trzeba mieć przygotowany nośnik instalacyjny z tym językiem i z niego uruchomić instalację. Instalowanie innych języków na już działającym systemie zmieni je tylko w obrębie interfejsu użytkownika

 5. crystalkay pisze:

  Dzień dobry, super artykuł, czy zmiana dotyczy także systemu plików? Mam tu na myśli np. folder C:\users, czy nazwy katalogów także zostaną zmienione?
  Pozdrawiam

 6. Anna pisze:

  Zmieniłam język a system nie chce się zrestartować co mam zrobić teraz?

 7. Anna pisze:

  Pojawia się nazwa komputera Huawei i Restarting od ponad 30 minut i system się nie odpala

 8. Adam pisze:

  Niestety zmiana języka nie wiele pomogła i tylko po części zmieniło się język polski a reszta nadal w języku angielskim choćby podczas logowania się pokazuje velcome i to samo pokazuje wchodząc dalej w ustawienia język angielski. Więc nie dokonać ten artykuł pomocny, bo jak zmień klikając już ustawienie co prawda jest polski, ale klikając w niej nadal mamy w języku angielskim to samo wyświetla się w języku angielki na pasku szukaj.

 9. Ryszard pisze:

  Win 11 tiny

  „Administracyjne ustawienia języka”- nie działa (nie otwiera się)?

  Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *