ContactForm 7 – Problem z wysyłaniem wiadomości

błąd wysyłania wiadomości wordpress

Ostatnio dość sporo osób zwraca się do mnie z problemem nie działającego formularza kontaktowego w WordPressie stworzonego za pomocą wtyczki Contact Form 7. Żeby nie pisać każdemu tego samego, postanowiłem stworzyć wpis zawierający trzy najczęściej spotykane przyczyny tego problemu oraz jak je naprawić. 

Twój hosting blokuje możliwość wysyłania e-maili przez funkcję PHP

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce na darmowych hostingach, gdzie wdrażane są najróżniejsze ograniczenia a zazwyczaj jednym z nich jest blokowanie wysyłki wiadomości email za pomocą funkcji wbudowanej w PHP. Aby sobie poradzić z tym problemem potrzebować będziesz dodatkowej wtyczki, która do wysyłania wiadomości email będzie używać protokołu SMTP. Poniżej znajdziesz listę 5 najbardziej popularnych wtyczek 

Oczywiście poza zainstalowaniem, zostanie jeszcze kwestia związana z konfiguracją, jednak nie powinna Ci ona sprawić większych trudności.

Nieprawidłowe klucze reCAPTCHA

Kolejnym problemem związanym z błędem wysyłania wiadomości z wtyczki Contact Form 7 jest nieprawidłowa integracja z reCAPTCHA. Jeśli korzystasz z tego typu zabezpieczenia swojego formularza kontaktowego upewnij się czy Twój klucz strony i sekretny klucz jest taki sam jak ten wygenerowany dla Ciebie przez Google. Zwróć szczególną uwagę na dodatkowe spacje przed i na końcu każdego klucza. 

Odpowiednie ustawienia wtyczki odpowiedzialnej za cache

Jeśli korzystasz z jakiegokolwiek pluginu odpowiedzialnego za cache, spróbuj najpierw całkowicie go wyłączyć i sprawdzić czy tym razem wszystko zacznie działać jak powinno. Gdy tak się stało to znaleźliśmy winowajcę problemu. Najprawdopodobniej korzystasz z opcji łączenia plików JS. Odnajdź w ustawieniach wtyczki pole dotyczące wykluczenia plików JS i dodaj 

/recaptcha/api.js

Zapisz ustawienia po czym opróżnij cały cache i sprawdź czy wszystko działa. 

Podsumowanie

W wyżej wymienionych najczęstszych problemach z wysłaniem formularza stworzonego za pomocą Contact Form przyjąłem założenie, że sam formularz został przez Ciebie stworzony poprawnie, jak i pola “odbiorca” oraz “nadawca” zawierają poprawne adresy email. Gdyby jednak informacje z tego wpisu nie byłyby wystarczające w rozwiązaniu Twojego problemu, napisz do mnie.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *