Resetowanie zapomnianego hasła do konta administratora

wordpress reset hasla

W tym wpisie pokażę Ci sposób, który pozwoli Ci uzyskać dostęp do panelu administracyjnego Wordpress 5.x w przypadku, kiedy zapomnisz do niego hasła. Wbrew pozorom nie jest to tak rzadka przypadłość jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka. Na szczęście rozwiązanie tego problemu nie trwa dłużej niż 10 minut i praktycznie jedyną rzeczą jaką będziesz potrzebować to dostęp do bazy danych, a najlepiej to dostępu do oprogramowania np. PhpMyAdmin, który domyślnie jest dostępny w większości firm hostingowych.  

Co potrzebujesz do zresetowania hasła administratora? 

  • Login i hasło do bazy danych z której korzysta Twoja wersja wordpressa 
  • Dostęp do phpmyadmin lub innego narzędzia do zarządzania bazą danych 
  • Wygenerowany hash nowego hasła (podam Ci później gotowy przykład, ale jeśli chcesz możesz skorzystać z dowolnego generatora haseł dla Wordpressa online) 

Pozwól, że nie będę opisywał jak się zalogować do phpmyadmin lub innego narzędzia, ponieważ nie zawsze wygląda to tak samo. Wszystko zależy od firmy hostingowej. 

Resetowanie hasła 

W pierwszej kolejności wybieramy bazę danych która jest używana przez worpdressa. U mnie nazywa się ona ‘wordpress’ (1). Następnie klikamy na tabelę ‘wp_users’, która przechowywuje informacje o utworzonych użytkownikach na stronie (2). 

baza danych wordpress

 Klikamy na ’Edytuj’ (1) przy użytkowniku dla którego zapomnieliśmy hasła. W moim przykładzie jest tylko jedno utworzone konto i jest to konto administratora. Uwaga!!! Tym sposobem, możesz zmienić hasło dowolnemu użytkownikowi, który posiada utworzone konto na Twojej stronie.

Edycja konta w bazie danych

Otworzy się strona umożliwiająca edycję rekordu zawierającego informacje o koncie, oraz hasło które znajduje się w polu user_pass (1).  

kolumna user_pass w bazie danych wordpress

Jak pisałem na początku, przygotowałem już gotowy hash dla hasła !nowehasloadministratora! I wygląda on tak: $1$v6ayWYqI$jDzSNbaPzRFI4.s5GuS2e0 . Usuwamy teraz zawartość pola user_pass i wklejamy w jego miejsce hash, który przed chwilą podałem (1) i klikamy ‘Wykonaj’ (2).  

wklejamy nowy hash hasła dla wordpress

Gratulacje, możesz teraz zalogować się do panelu administratora za pomocą hasła: !nowehasloadministratora! Nie zapomnij tylko zmienić go na własne zaraz po zalogowaniu w edycji profilu!!! 

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

2 Comments

  1. Miku pisze:

    Prosto i skutecznie. To mi się podoba! Będzie może więcej materiałów o worpressie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *