dostęp do internetu

Czasem po instalacji usługi Active Directory w systemie Windows Server, uruchamiając serwer ponownie może spotkać nas przykra niespodzianka w postaci braku dostępu do internetu. Przyczyną tego zjawiska jest instalacja serwera DNS (a dokładniej jego automatycznej konfiguracji), który jest niezbędny do poprawnego działania AD. Na szczęście rozwiązanie tego problemu nie zajmuje dużo czasu i jest w miarę proste w realizacji.

Zarządzanie ustawieniami DNS

Z panelu “Server Manager” wybieramy “Tools” a następnie klikamy w “DNS”

Panel zarządzania serwerem

W oknie “DNS Manager” wybieramy serwer z kolumny po lewej stronie i następnie klikamy dwa razy w pozycję “Forwarders”.

Zarządzanie serwerem dns

Powinna otworzyć się zakładka “Forwarders” w nowym oknie, w który klikamy na “Edit”.

Przekierowanie dns

W oknie “Edit forwarders” usuwamy wartości, jeśli jakiekolwiek były i podajemy nowe adresy DNS. Możemy dodać ip routera (jeśli jest odpowiednio skonfigurowany), adresy DNS naszego ISP, ale nie polecałbym używać niektórych publicznych adresów DNS. Kiedy już skończymy dodawać adresy klikamy “Ok”.

Dopisanie nowego adresu DNS

Wrócimy do okna, które już widzieliśmy wcześniej i odznaczamy pole “Use root hints if no forwarders are available” Klikamy “Apply” następnie “Ok”.

Zapisanie zmian adresów dns

Teraz już dostęp do internetu powinien zostać przywrócony, a jeśli tak się nie stało należy uruchomić ponownie serwer. W przypadku dalszych problemów napisz do mnie. Z chęcią pomogę ????

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

1 Comment

  1. Wszystko dokładnie pokazane – jak zawsze. Dzięki wielkie! 🙂 Tak to ja się mogę uczyć. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *