Stwórz sobie multibootowalnego pendrive

bootowalny usb zdjecie

Czy miałeś czasami tak jak ja, że dość często potrzebowałeś tworzyć bootowalne pendrivy w zależności od tego jaki system w danej chwili potrzebowałeś? Przerabiałem ten temat wiele razy i za każdym razem wściekałem się, że nie mogę mieć wszystkiego pod ręką nie tracąc czasu na przygotowywania. Dodam, że na problem ten trafiłem dość dawno temu ale i tak postanowiłem zrobić o tym wpis, bo przecież chcę mieć zawsze wszystko pod ręką i w jednym miejscu.

Wracając do tematu. Jeśli chodzi o tworzenie bootowalnych nośników USB mamy kilka opcji, ale skupię się na jednym, który najbardziej przypadł mi do gustu i nie wymaga sporo czasu. Mowa tu o Easy2Boot.

Przygotowania

Co będzie potrzebne:

  • Pendrive
  • Pobrany Easy2boot (umożliwiający bootowanie obrazów płyt ISO)
  • System operacyjny Linux ( W tym wpisie skupię na na tym OS, istnieje wersja dla systemu Windows, ale o niej kiedy indziej… być może ???? )

Jeśli chodzi o pendrive, ja wybrałem SanDisk 64Gb z usb 3.0 (taki akurat miałem pod ręką a biorąc pod uwagę fakt, że będę chciał trzymać na nim więcej niż 10 różnych obrazów iso pojemność taka powinna wystarczyć). Pierwszy problem, z którym przyszło mi się zmierzyć po podpięciu to zidentyfikowanie pendrive w systemie operacyjnym. Rozwiązanie jest dość proste. Wystarczy wydać polecenie w terminalu sudo fdisk -l, które pokaże wszystkie dyski i partycje, które są podpięte do komputera. Poniżej rezultat

wynik polecenia fdisk -l

Jak widzisz u mnie ta lista jest dość długa przez to, że mam podpiętę 4 dyski twarde. Znając pojemność urządzenia usb wiem że w systemie jest ono widoczne jako /dev/sdd, a partycja pod /dev/sdd1(Jeśli masz problem ze znalezieniem urządzenia, przed jego podłączeniem wykonaj polecenie fdisk -l, następnie je podłącz i znowu wpisz polecenie fdisk -l. Porównując wynik tych dwóch poleceń będziesz w stanie się dowiedzieć, jaki identyfikator ma Twój pendrive).

Instalacja

W następnym etapie zajmę się paczką Easy2boot(zip). (Uznaje, że masz już ją pobraną. Nie będę podawał linka, ponieważ może on się w każdej chwili zmienić, lub być nieaktualny). W pierwszej kolejności musisz ją rozpakować w dowolne miejsce na dysku, a następnie w terminalu przejść do tej lokalizacji. Ja rozpakowałem archiwum do folderu bootusb w dokumentach więc wykonuję polecenie:

cd Dokumenty/bootusb

Aby można było uruchomić skrypt, który „zainstaluje” wszystkie potrzebne pliku na pamięci USB, musisz dodać uprawnienia dla plików znajdujących się w _ISO/docs/linux_utils

Możesz zrobić to poleceniem:

sudo chmod -R 777 _ISO/docs/linux_utils

a następnie przejść do tego katalogu

cd _ISO/docs/linux_utils

W końcu możesz uruchomić skrypt:

sudo ./fmt.sh – jeśli chcesz aby system plików na pendrive był FAT32
sudo ./fmt_ntfs.sh – Jeśli chcesz aby system plików na pendrive był NTFS (ja wybrałem właśnie tę opcję)

Po dokonaniu wyboru ujrzysz to co poniżej

screen po wyborze systemu plików

W miejscu, które zaznaczyłem na czerwono musisz potwierdzić czy ścieżka, którą skrypt wykrył jest poprawna. U mnie wszystko zadziałało prawidłowo więc potwierdziłem wybór za pomocą litery y. Teraz pozostaje już tylko czekać do ukończenia procesu, po którym ujrzysz to co poniżej:

Możesz zauważyć, że instalator informuje o tym, że możesz utworzyć dodatkową partycję. Osobiście nie robiłem jej nigdy i nie miałem nigdy większych problemów. Warto zwrócić uwagę na ostatnią linijkę, która mówi w jaki sposób dokonać defragmentacji. Jest to dość istotny proces i stosuję go za każdym razem kiedy dodam nowy plik obrazu iso. Również teraz po zakończeniu instalacji warto to zrobić, tak więc do dzieła. Wpisz:

sudo ./udefrag -om /dev/sdd1

i Twoim oczom powinien ukazać się widok tak jak poniżej:

początek defragmentacji plików na dysku USB

po czym musisz poczekać aż proces optymalizacji dojdzie do 100 procent po czym wcisnąć dowolny klawisz.

Gratulacje, właśnie stworzyłeś swój multi bootowalny pendrive!!!

Być może zapytasz w jaki sposób teraz dodać obraz płyty?

Nic prostszego. Kopiujesz plik iso bezpośrednio do odpowiedniego podfolderu w folderze _ISO na pendrivie. Struktura katalogów jest taka jak poniżej:

struktura folderów easy2boot

Reasumując, iso Linux kopiujesz do folderu LINUX, Windowsa do folderu WINDOWS itd.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

2 Comments

  1. PLIKI ISO pisze:

    Witam,
    Gdzie powinny być umieszczone pliki z rozszerzeniem *.iso przed uruchomieniem skkryptu.
    Pozdrawiam dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *