opera logo

Sposób opisany poniżej nie zadziała w nowszych wersjach opery. Poprawiony wpis znajdziesz tutaj

Po ostatniej aktualizacji przeglądarki opera zauważyłem problem z odtwarzaniem plików video w odtwarzaczach html5 na różnych stronach. Film zamiast się odtworzyć to odtwarzacz informował, że plik nie mógł zostać załadowany lub że wystąpił problem z odtwarzaniem spowodowany brakiem wtyczki. Winnym tego stanu żeby okazał się plik libffmpeg.so dołączany do opery a dokładniej problem z kodekiem h.264.

Jak to można naprawić?

Najpierw trzeba poznać lokalizację w której zainstalowana jest opera. Żeby to robić wystarczy wpisać w pasek adresu: opera://about

wynik opera://about

U mnie miejsce instalacji opery to:

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera

Następnie trzeba ściągnąć poprawiony plik libffmpeg.so ze strony https://github.com/iteufel/nwjs-ffmpeg-prebuilt/releases/ oraz rozpakować go w dowolnym miejscu na komputerze (ja zrobiłem to w folderze pobrane). Uwaga!!! Na podanej stronie trzeba wybrać dla jakiego systemu operacyjnego oraz architektury chcemy pobrać plik. Teraz wystarczy tylko skopiować go do lokalizacji w której została zainstalowana przeglądarka:

cp /Pobrane/libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera

Po tym szybkim zabiegu robimy restart opery i wszystko powinno wrócić do normy. Ten sposób przetestowałem na 3 różnych wersjach przeglądarki i na każdej zadziałał według oczekiwań, więc wyklucza to moją teorię, że winna była aktualizacja. Prawdziwej przyczyny nie udało mi się znaleźć(mówiąc szczerze to nawet nie szukałem) i zadowoliłem się działającym sposobem.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

4 Comments

  1. wojt pisze:

    tylko jak poznać która wersja libffmpeg.so jest właściwa? 0.34.0, 0.33.4, czy teżmoże jeszcze inna? :o(

  2. wojt pisze:

    wielkie dzięki!
    działa :o)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *