serwer tło

W tym wpisie zajmiemy się instalacją systemu Windows Server 2016, a już w następnych pokażę Ci jak nim zarządzać, stworzyć i skonfigurować serwer Active Directory, Remote Desktop/Remote App, serwer druku itp. Mniej więcej co tydzień będę starał się dodać coś nowego. Zaczynajmy!

Pobieranie wersji testowej

Zainstalowanie Windows Server 2016 nie jest wcale trudniejsze niż Windowsa 10. Instalator poprowadzi Cię “za rękę” przez wszystkie etapy. Najpierw musisz pobrać sobie plik ISO lub plik maszyny wirtualnej, chyba że już posiadasz własny zakupiony nośnik to możesz pominąć ten etap. Przejdź do strony https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-2016 wybierz format pliku, który Cię interesuje i wćiśnij “Continue”.

Wybór nośnika instalacyjnego

Pokaże się formularz, którego wypełnienie jest wymagane do pobrania wersji trial (180 dni). Uprzedzę Twoje pytanie. Nie, dane nie muszą być prawdziwe.

Formularz do podania danych osobowych w celu pobranie windows server 2016

W dalszej części tego wpisu nie będę już używał zwrotu “naciśnij lub kliknij Continue czy next”. Przechodząc dalej wybierz wersję językową systemu z pośród dostępnych na liście i pobierz plik.

Pobieranie pliku z windows server 2016

Zakładam, że pobierasz plik ISO, więc kiedy już się pobierze zrób z niego bootowalny nośnik DVD/USB lub zastosuj inny sposób, ustaw bootowanie w BIOSie i rozpocznij instalację.

Instalacja

Ustaw “Time and currency format” i “Keyboard or input method”

Ustawienie czasu i regionu przy instalacji windows server 2016

Kliknij “Install Now”

przycisk instalacji

Wybierz odpowiednią dla Ciebie wersję (Desktop Experience zawiera środowisko graficzne)

wybór wersji windows server 2016

Zaakceptuj warunki licencyjne

akceptacja warunków licencyjnych

Wybierz “Custom: Install Windows only”

Wybieranie instalacji niestandardowej

Utwórz partycję systemową i wciśnij “ok”. Przy komunikacie informującym o utworzeniu dodatkowych partycji przez instalator w celu poprawnego działania wszystkich funkcji

akceptacja utworzenia partycji systemowych

Rozpocznie się kopiowanie plików instalatora na dysk komputera. Po ukończeniu tego procesu wyciągnij nośnik z komputera i poczekaj aż uruchomi się ponownie.

Rozpoczęcie kopiowania plików przez instalator

Po kilku minutach pojawi się na ekranie pole do ustawienia hasła dla konta administratora. Naciśnij “Finish” i już możesz zalogować się do systemu

tworzenie konta administratora
Panel zarządzania serwerem po zalogowaniu

Właśnie zainstalowałeś system Microsoft Windows Server 2016 i jak pewnie zauważyłeś było to tak samo proste jak z Windowsem 10. W następnej części pokażę Ci jak stworzyć serwer Active directory i jak podłączyć do niego pierwszy komputer.

Podczas instalacji na serwerze możesz natrafić na problem braku sterowników do macierzy dyskowej przez co instalator nie jest w stanie wykryć dysków twardych. Musisz je wtedy pobrać ze strony producenta i dodać je podczas instalacji np z nośnika USB. Dotychczas spotkałem się z tym problemem tylko na serwerach HP

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *