Remmina – błąd pliku libssh threads.so.4

error code

Nie ma chyba nic gorszego jak potrzebujemy w trybie ekspresowym połączyć się z serwerem poprzez protokół RDP a nasz ulubiony klient Remmina nie chce się włączyć a w terminalu wyskakuje błąd:

remmina: error while loading shared libraries: libssh_threads.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory

U mnie akurat ten problem wystąpił po aktualizacji Kubuntu do wersji 19.04. Na szczęście jego rozwiązanie jest dość szybkie i nie utracimy wcześniejszej konfiguracji.
Pierwszy sposób jaki znalazłem na forum Ubuntu polegał na utworzeniu dowiązania symbolicznego do biblioteki libssh poleceniem:

sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libssh.so.4.5.1 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libssh_threads.so.4

Jak widać problemem miałaby być inna nazwa pliku, a dokładniej rzecz biorąc jego końcówka. Praktycznie u wszystkich innych użytkowników wcześniej wspomnianego forum oczywiście rozwiązało to problem, no ale u mnie nie.
Udało mi się uruchomić Remmine po przeinstalowaniu całego pakietu poleceniem:

sudo apt install --reinstall remmina

Naprawienie błędu związanego z plikiem libssh_threads.so nie zajmuje sporo czasu i wcześniej czy później w końcu chyba każdy wpadnie na pomysł przeinstalowania pakietu Remminy. Mam jednak nadzieję, że komuś przyda się ta instrukcja

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *