ubuntu logo

Czasami zdarza się, że chcielibyśmy zaktualizować nasz system do nowszej wersji aby móc korzystać z nowych funkcji, pozbyć się uporczywych błędów czy po prostu aktualna wersja naszego Ubuntu już nie dostaje nowych aktualizacji. Być może pamiętacie jak cała procedura wyglądała dobrych parę lat temu i pewnie przyznacie mi rację, że na samą myśl o niej dochodziło się do wniosku, że jednak aż tak bardzo nie potrzebujemy nowej wersji systemu ;). 

Obecnie wszystko wygląda o wiele prościej i nie wymaga od nas tworzenia kopii plików, ustawień programów itp. aczkolwiek zawsze należy posiadać backup najważniejszych danych, ponieważ nigdy nie wiadomo co może pójść nie tak jak powinno. Tak naprawdę wykonamy dwie aktualizacje. Najpierw z wersji 18.04 do 18.10 a następnie z 18.10 do 19.04. No dobra nie przedłużajmy już i zaczynajmy.

Wersja systemu przed aktualizacją
Wersja systemu przed aktualizacją

Etap 1. Aktualizacja pakietów

w pierwszej kolejności musimy zaktualizować wszystkie pakiety w naszym systemie. Wykonujemy to poleceniem:

 sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Etap 2. Włączamy możliwość aktualizacji do wersji krótkoterminowych

Edytujemy plik /etc/update-manager/release-upgrades i przypisując wartość normal dla  Prompt

zmiana w w pliku relase-upgrades

Etap 3. Upragniony upgrade

Uruchamiamy proces aktualizacji naszego Kubuntu do wersji 18.10 poleceniem:

sudo do-release-upgrade -m desktop 

Po chwili będziemy musieli potwierdzić enterem wyłączenie wszystkich dodatkowych repozytoriów, z których korzystaliśmy do tej pory (później włączymy je ponownie).

wyłączenie dodatkowych respozytoriów

I raz jeszcze musimy potwierdzić proces aktualizacji

Po zakończonej operacji teoretycznie mamy już Ubuntu w wersji 18.10. Teoretycznie, ponieważ żeby zobaczyć zmiany należałoby uruchomić ponownie komputer. Jeśli chcecie możecie to zrobić, ja jednak przejdę od razu dalej do powtórzenia etapów od 1 do 3, aby rozpocząć proces aktualizacji do Ubuntu 19.04.

Kiedy w końcu pobieranie i instalowanie nowych plików dobiegnie końca uruchamiamy ponownie komputer i cieszymy się nową wersją systemu operacyjnego. Na sam koniec polecam jeszcze raz zrobić aktualizację pakietów poleceniem:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
ubuntu po aktualizacji

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *