hardware

Nie każda próba wgrania nowego oprogramowania lub aktualizacji do routera przebiega zgodnie z planem. Po ponownym uruchomieniu urządzenia diody LED tylko migają, połączenia z internetem jak nie było tak nie ma, a polecenie ping odpowiada tylko “Docelowy host jest nieosiągalny”. Niestety mam dla Ciebie złe wieści. Twój router właśnie zaliczył tzw. bricka. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku modelu Linksys WRT3200 (podobno całej serii WRT – nie miałem w rękach wszystkich modeli więc nie potwierdzę czy rzeczywiście tak jest) naprawienie tego problemu nie wymaga użycia kabla TTL. Router ten posiada dwie partycje na których można zainstalować dwie różne wersje firmware i przełączyć się pomiędzy nimi. Jak widzisz istnieje spora szansa, że za chwilę przywrócisz swoje urządzenie do działania.

Przywracamy router Linksys WRT3200 do działania

  • Upewnij się, że kabel internetowy jest podpięty do komputera i wpięty do któregokolwiek portu LAN w routerze. Sprawdź czy dioda wpiętego portu LAN świeci się
front linksys
  • Wyłącz router za pomocą włącznika, który znajduje się z tyłu
tył routera linksys
  • Włącz router i poczekaj do czasu kiedy dioda portu LAN zaświeci się i ponownie wyłącz router, powtórz tą operację jeszcze dwa razy (dla rozwiania wątpliwości router powinien zostać włączony i wyłączony w sumie 3 razy)
  • Włącz router

Po tych krokach Twoje urządzenie powinno wczytać firmware z drugiej partycji i wszystko powinno działać. Tym samym sposobem możesz przywrócić oryginalne oprogramowanie Linksys pod warunkiem, że nie instalowałeś więcej niż jednego innego firmware.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

2 Comments

  1. Michał pisze:

    Dzięki za poradnik. Właśnie odratowałem router po nieudanej instalacji ExpressVPN. Oby więcej takich wpisów!

  2. SpeX pisze:

    A jak się następnie wraca na partycje 1? Poprzez zwykły reset urządzenie, czy trzeba wykonać ten sam mechanizm drugi raz? Oraz jak w przypadku uwalenia aktualizacji pierwszej partycji i przejściu na drugą, można jeszcze raz wgrać oprogramowanie na pierwszą partycję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *