Cz. 4 – Tworzenie folderów i zarządzanie nimi w Thunderbird

logo thunderbird

Na potrzeby tego wpisu przygotowałem kilkanaście emaili w skrzynce odbiorczej. Praktycznie wszystkie z nich to reklamy ale nie będzie to miało wpływu na to będziemy robić. Jak zapewne zauważyłeś w poprzednich częściach pominąłem kwestię folderów takich jak odebrane, wysłane, kosz. Dla przypomnienia o czym mówię:

przykład folderów

Na potrzeby tego wpisu przygotowałem kilkanaście emaili w skrzynce odbiorczej. Praktycznie wszystkie z nich to reklamy ale nie będzie to miało wpływu na to będziemy robić. Jak zapewne zauważyłeś w poprzednich częściach pominąłem kwestię folderów takich jak odebrane, wysłane, kosz. Dla przypomnienia o czym mówię:

Tworzenie folderów

Pokażę Ci w jaki sposób zapanujesz nad swoimi wiadomościami. Zanim zacznę, powiem Ci gdzie możesz zrobić foldery. Możesz je zrobić albo jako podfolder w Odebranych lub w folderze głównym swojego konta. Nie uda Ci się nastomiast go stworzyć w Wysłanych, Wersjach roboczych, wiadomościach-śmieciach(spam) czy też koszu.

Aby stworzyć folder musisz musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na nazwę swojego konta lub na odebrane i wybrać z menu „Nowy folder”. Po wpisaniu jego nazwy musisz tylko wcisnąć „Utwórz folder” i gotowe. W oknie gdzie wpisujesz nazwę masz możliwość utworzenia tego folderu na dowolnym koncie, które masz skonfigurowane(lub też w folderze lokalnym) wystarczy, że klikniesz i zmienisz je w „Utwórz nowy folder w:”.Jeśli jest to dla Ciebie nie zrozumiałe, to poniższa animacja powinna rozwiać wszelkie wątpliwości:)

Przenoszenie emaili do folderów

Ok. skoro umiesz już tworzyć foldery to nadszedł czas, żeby je trochę uzupułnić. Przenoszenie emaili jest dość prostą czynnością, i możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Klikając prawym przyciskiem myszy na wiadomość, którą chcesz przenieść z menu najechać myszką na „przenieś do”, następnie najechać myszką na konto pocztowe i z rozwiniętej listy wybrać folder, który Cię interesuje. Film poniżej

2. Klikając na wiadomość, którą chcesz przenieść i nie puszczając klawisza myszki przeciągasz do odpowiedniego folderu. Film poniżej:

Być może zwróciłeś uwagę na liczby w nawiasach przy folderach. Jest to liczba nieodczytanych wiadomości, która znajduje się w danym katalogu.

Można by uznać, że ten temat mamy już omówiony. Jeśli nadal nie czujesz się zbyt pewnie z przenoszeniem to możesz poćwiczyć sobie na mniej ważnych wiadomościach. Zapraszam do następnej części ????

P.S Być może zwróciłeś uwagę w sposobie pierwszym na pozycję „Kopiuj do”, która znajduje się poniżej „Przenieś do”. Jak sama nazwa wskazuje tworzy ona kopię zaznaczonej wiadomości. Jest do dość przydatne jeśli przenosisz emaile pomiędzy różnymi kontami pocztowymi.

Poprawka do wpisu

Zdałem sobie sprawę, że nie pokazałem Ci dostatecznie dobrze tematu podfolderów, więc zrobię to teraz. Tym razem przykład na którym będę się opierać będzie miał coś wspólnego z rzeczywistością.

Masz dwie firmy zzz oraz aaa u których dość często robisz kupujesz produkty i chciałbyś trzymać osobno potwierdzenia oraz faktury. Żeby zrealizować powyższy plan stworzę nowy folder „zamówienia” w głównym katalogu. Później zrobię podfoldery zzz oraz aaa w folderze zamówienia, a na koniec w nich stworzę foldery potwierdzenia oraz faktury. Film poniżej powinien Ci wszystko wyjaśnić.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *