test 2 usług VPN

Wyjeżdżając za granicę na wakacje czy też mieszkając na stałe poza terenami Polski zapewne część Was chciałaby mieć legalny dostęp do swoich ulubionych seriali czy też programów telewizyjnych. Mając połączenie z internetem w obecnych czasach dostęp do tych materiałów nie stanowi problemu, jest tylko jedno małe ale. Aby móc skorzystać z takich platform jak player.pl, vod TVP, ipla, WP pilot, Netflix czy też w przypadku niektórych filmów na cda premium przeglądarka internetowa musi “przedstawić się” polskim adresem IP. Tu z pomocą przychodzi usługa VPN

Czym jest VPN?

VPN – Virtual Private Network czyli Wirtualna sieć prywatna jest czymś w rodzaju tunelu, który łączy dwa lub więcej urządzeń znajdujących się w różnych lokalizacjach w jedną sieć. Z technologii tej najczęściej korzystają firmy aby umożliwić swoim pracownikom dostęp do sieci firmowej z dowolnej lokalizacji np z domu. Oczywiście definicja, której używam na potrzeby tego wpisu jest bardzo wybrakowana i skrócona, ponieważ zdaję sobie sprawę, że dla części z Was jest to temat mało interesujący i chcecie tylko wybrać najlepszą usługę VPN do oglądania materiałów na polskich platformach VOD ;). Dodam tylko, że sieci VPN korzystają z szyfrowania wszystkiego co wysyłacie za jego pomocą dzięki czemu zyskujecie trochę na prywatności w internecie oraz chronicie swoje dane np takie jak hasła do poczty email podczas korzystania z darmowych hotspotów.

Jak to działa?

Zapytacie pewnie “no dobra ale jak to ma sprawić, że będzie można ominąć blokadę regionalną?”. Łącząc się z podanym przez usługodawcę serwerem staje się on pośrednikiem między Waszym komputerem a internetem. W ten sposób jeśli owy serwer znajduje się w Polsce to strona internetowa na którą próbujecie wejść identyfikuje Was jako posiadaczy polskiego adresu IP. Jest to dość uproszczony schemat działania, ale powinien Wam wystarczyć, żeby zrozumieć chociaż w podstawowym stopniu jak działa usługa z której chcecie korzystać

Czas na testy

W testach, które zamierzam wam przedstawić będę sprawdzał prędkość internetu po połączeniu z serwerami: vpnonline.plhideipvpn.com oraz nordvpn.com wykorzystując protokuł L2TP lub IPsec/IKEv2, która jest kluczowa do płynnego odtwarzania materiałów wideo oraz przeanalizuję ceny poszczególnych pakietów. W tym teście nie będę przestawiał sposobu konfiguracji, ponieważ każda ze stron które wymieniłem powyżej posiada stronę pomocy na której jest wszystko bardzo szczegółowo opisane. Gotowi? No to zaczynamy!

Punkt odniesienia

Na początku wykonałem test prędkości swojego łącza, żeby dowiedzieć się jak duża będzie różnica oraz czy po połączeniu z VPN będzie można cokolwiek oglądnąć bez ciągłego buforowania . Posłużyłem się w tym celu stroną speedtest.net oraz przeglądarką firefox 61.0. Zmieniłem również serwer z najbliższego na znajdujący się w Szczecinie na którym wykonałem wszystkie testy,Wynik jaki osiągnąłem to:
* Ping – 46ms,
* Pobieranie – 50.41 Mbps,
* Przesyłanie – 18.83 Mbps

prędkość bez VPN

U Was pomiary prędkości łącza mogą być inne w zależności od dostawcy internetowego, przepustowości routera, swticha oraz stanu i jakości kabli internetowych lub zasięgu sieci WiFi.

VPNOnline.pl

W ofercie znajdziecie dostęp do 27 polskich serwerów VPN oraz 36 zagranicznych, do których dostęp można skonfigurować poprzez następujące protokoły:
*PPTP(obecnie uważany za przestarzały i nie zalecany do użytkowania)
*SSTP
*L2TP/IPSec
*OpenVpn
oraz na systemach operacyjnych wymienionych poniżej:
*MacOS
*iOS
*Windows
*Linux
*Android
*Chrome Os
*Wybranych routerach
*serwerach NAS
Zdecydowanym plusem jest możliwość korzystania z sześciu urządzeń w tym samym czasie z jednego zarejestrowanego konta.

Koszt pakietów – vpnonline.pl

Do wyboru macie 4 różne pakiety przedstawione na poniższym obrazku

cennik pakietów vpnonline

Jeśli planujecie oglądać sporadycznie seriale czy programy na platformach VOD to pakiet “ekonomiczny” powinien w zupełności wystarczyć. Musicie tylko pamiętać, że wbrew pozorom 100GB danych na 3 miesiące to wcale nie jest tak dużo. Odcinek 45-cio minutowy materiału wideo w jakości HD odejmie z Waszego konta około 1,2GB transferu. W przypadku filmu 90-cio minutowego takiej samej jakości będziecie ubożsi o około 2,5GB. Dla jednej osoby pakiet ten powinien być wystarczający, ale jeżeli z usługi będzie korzystać 3-6 osób może się on okazać zbyt mały. Pozostałe pakiety między sobą nie różnią się niczym oprócz ceny za okres czasu przez jaki można korzystać z konta oraz nie posiadają limitu transferu danych.  Na opcję dodatkową stałego adresu IP nie musicie zwracać uwagi, ponieważ do samego oglądania jest on zupełnie niepotrzebny.
Za usługę zapłacić możecie za pomocą kart kredytowych, payal, bitcoin, bitpay, t-pay oraz przelewy24

Szybkość

Sprawdźmy jak wygląda sytuacja z prędkością internetu przy połączeniu z serwerem VPN. Znalazłem na stronie w menu zakładkę serwery, na której możecie sprawdzić aktualne obciążenie każdego z nich. Wykonam więc dwa testy. Pierwszy z użyciem tego, który jest najmniej obciążony(serwer 20) a drugi z tym który notuje największe obciążenie(serwer 1).

Wynik dla serwer 1:
*Ping – 49ms
*Prędkość pobierania – 32,98 Mbps
*Prędkość wysyłania – 17.13 Mbps

Wynik dla serwer 20:
*Ping – 51ms
*Prędkość pobierania – 35.26 Mbps
*Prędkość wysyłania – 16.61 Mbps

Jak możecie zauważyć różnica szybkości pomiędzy serwerem najbardziej obciążonym a tym najmniej są znikome, wręcz powiedziałbym że mieszczące się w granicach błędu. Porównując te wyniki z moją próba kontrolną muszę stwierdzić że jest lepiej niż dobrze. Zobaczymy jak poradzi sobie następny kandydat.

HideIPVPN

Czyli strona, która ma oferować swoim klientom 100% prywatności i ultra szybkość połączenia bez limitów transferu.

Koszt pakietów

Lista polskich serwerów w HideIPVPN jest dość uboga. W pakiecie “Poland VPN” otrzymacie dostęp do trzech w cenie 5.99 dolarów za miesiąc lub 3,33 dolarów miesięcznie jeśli zdecydujecie się zapłacić za cały rok z góry czyli 39,96 dolarów. Przyznam, że cena jest dość atrakcyjna ale poza zasięgiem dla tych co nie mają konta paypal lub karty kredytowej(zauważyłem, że płatności można także dokonać przez google play)

HideIPVPN koszta

Konfiguracja

Do wyboru macie możliwość połączenia się poprzez następujące protokoły:
*SSTP
*IKEv2
*OpenVPN
*SoftEther
*PPTP
*L2TP/IPsec
które tak jak w przypadku VPNOnline można skonfigurować praktycznie na każdym współczesnym urządzeniu.  Dodatkowo dla użytkowników systemów Windows, macOS, iOS, Android stworzona została specjalna aplikacja dzięki której nie musicie przeprowadzać żadnej konfiguracji w komputerze aby połączyć się z serwerem VPN. Oferta w sam raz dla mniej doświadczonych użytkowników. Wybierając HideIPVPN otrzymujecie możliwość korzystania z 6-ciu urządzeń jednocześnie, ale każde z nich musi używać innego serwera co w praktyce dla pakietu “Poland VPN” oznacza, że jednocześnie użyjecie maksymalnie trzech.

Szybkość

Niestety nie ma tu możliwości podglądu, który z trzech serwerów jest najbardziej obciążony więc wybrałem drugi. Wynik przerósł moje oczekiwania. Zresztą zobaczcie sami:
*Ping – 51ms
*Prędkość pobierania – 58,45 Mbps
*Prędkość wysyłania – 17,45 Mbps

HideIPVpn szybkość serwera 1

Według tego testu prędkość łącza wzrosła!(Dla przypomnienia bez VPN osiągnąłem 50,41 Mbps). Sprawdziłem ten rezultat czterokrotnie i za każdym razem otrzymywałem potwierdzenie tego co widać na obrazku powyżej oraz swojego pomiaru testowego. Zastanawiająca jest tylko ta ocena w postaci jednej gwiazdki, która wskazuje na bardzo niezadowalającą jakość. Być może ma to związek z tym, że test ten wykonałem po godzinie 1:00 w nocy
Cały czas coś nie dawało mi spokoju i postanowiłem go wykonać jeszcze raz, tylko tym razem po 10 rano. Efekt poniżej

HideIPVPN szybkość serwera 2

Widoczny jest lekki spadek prędkości ale w dalszym ciągu jest to zadowalający poziom. Zrobiłem test jeszcze w sobotę popołudniu, który potwierdził ostatni rezultat.

NordVPN logo

NordVPN

Pozostała już ostatnia usługa do przetestowania, która została uznana za jedną z najlepszych w ostatnim czasie. W ofercie znajdziecie dostęp do 4866 serwerów z których 40 jest umieszczonych w Polsce(przetestuję dwa losowe).

Koszta

Pierwsze rozczarowanie jakiego doznałem dotyczyło ceny. Spójrzcie sami…

NordVPN cennik

Prawie 12 dolarów za jeden miesiąc lub 6.99 miesięcznie przy płatności za cały rok z góry czyli 83.88. Drugie rozczarowanie też dotyczy ceny, a mianowicie przy próbie zamówienia dowiecie się, że jest ona podana bez VAT(chyba, że mieszkacie w USA to wtedy Was nie dotyczy) więc końcowe koszta wynoszą: 14,70 za miesiąc lub 103,17 za rok(daje to 8.59 miesięcznie). Nie wiem jak Was, ale mnie już ten etap skutecznie zniechęcił do korzystania z usług tej firmy zwłaszcza jak porównam sobie cenniki z dwóch poprzednich testów. Co do systemów płatności to macie do wyboru paypal, karty kredytowe, kryptowaluty i parę innych zagranicznych systemów płatności. Dodać mogę, że decydując się na zakup zgadzacie się na automatyczne przedłużanie usługi, które można wyłączyć później w ustawieniach konta.

Konfiguracja

Tutaj też spotkało mnie małe rozczarowanie. NordVPN oferuje możliwość korzystania z następujących protokołów:
*OpenVpn
*IPSec/IKEv2
*HTTP Proxy
Teoretycznie można użyć L2TP i PPTP ale ciężko się doszukać ich konfiguracji. Znalazłem tylko informację, że nie jest to zalecany sposób łączenia.
Podobnie jak z HideIpVPN aby połączyć się z VPN dla systemów Windows, macOS, iOS, Android musicie ściągnąć oficjalną aplikację, z której obsługa poradzi sobie każdy użytkownik.
Z jednego konta można używać maksymalnie 6 urządzeń ale muszą one korzystać z różnych serwerów(jak na jedną z najlepszych usług VPN to trochę słabe rozwiązanie).

Szybkość

Do pierwszego testu użyłem serwera, który strona podała jako rekomendowany. Wynik był bardzo zbliżony do tych z poprzednich testów:
*Ping – 48ms
*Szybkość pobierania – 31,38 Mbps
*Szybkość wysyłania – 17.85 Mbps

NordVPN test serwera 21

Serwer drugi wybrany przeze mnie losowo bardzo mnie rozczarował:
*Ping – 68ms
*Szybkość pobierania – 23,17 Mbps
*Szybkość wysyłania – 14,00 Mbps

NordVPN test serwera 12

Przyznam że po słudze uznanej jako jedną z najlepszych na świecie spodziewałem się czegoś więcej

Podsumowania

Według testów każda z trzech przetestowany usług umożliwia płynne odtwarzanie materiałów wideo w jakości HD. Musicie pamiętać, że prędkość łącza to nie wszystko. Żeby wszystko działało płynnie Wasz komputer raczej nie powinien pamiętać czasów Windowsa 95 ;). Jeśli jesteście ciekawi jaką prędkość musi mieć Wasz internet, żeby używać rozdzielczości hd lub Ultra HD to przygotowałem dla Was małą ściągę.
Jakość SD – minimum 3 Mbps
Jakość HD – minimum 5 Mbps
Jakość Ultra HD – minimum 25Mbps
Pamiętajcie tylko, że na obciążenie Waszego internetu w domu mają wpływ wszystkie urządzenia które z niego w danej chwili korzystają.
Co do samego wyboru VPN to zacznę może od tego z którego na pewno bym nie skorzystał czyli NordVPN. Moim zdaniem cena jest dość przesadzona, prędkości też nie wyróżniają się spośród innych, zmuszenie użytkownika do ustawienia płatności automatycznej już na samym początku i wybieranie innego serwera dla każdego urządzenia które w tej samej chwili będzie korzystać z konta to jednak trochę za dużo minusów.
Pozostały w zestawieniu tylko HideIPVPN i VPNOnline. W kategorii cenowej oraz łatwości obsługi wygrywa ten pierwszy ale tylko jeśli macie zamiar korzystać z maksimum 3 urządzeń jednocześnie. Z drugiej jednak strony patrząc VPNOnline oferuje 27 serwerów, obsługę 6-ciu urządzeń bez najmniejszego problemu i udostępnia polskie systemy płatności za minimalnie większą cenę.
Wybór jednak należy do Was :).

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

6 Comments

 1. Michał pisze:

  Nordvpn ma czasem dobre promocje na 2-3 lata, wtedy cena wynosi 2-3 dolary miesięcznie za abonament, więc wtedy można go rozważyć.

 2. Kamil pisze:

  Korzystałem długo z norda, teraz korzystam z https://polski-vpn.pl i radzi sobie równie dobrze ?

 3. Maciej pisze:

  Możesz przetestować https://www.nukleus.pl/serwery-vpn/ ? mogę wysłać na maila dane do testu.
  Ten vpn został tak skonfigurowany żeby wyciągać z niego jak najwięcej Mb/s ciekawi mnie czy rzeczywiście jest szybszy od konkurencji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *