router

Był już wpis na temat konfiguracji VPN na DD-WRT, a dzisiaj przedstawię Ci jeden z czterech wpisów dotyczących routera Linksys WRT3200, w którym zajmiemy się instalacją systemy DD-WRT właśnie na tym routerze. Cała procedura jest dość prosta i nie powinna Ci przysporzyć problemów (w przeciwieństwie do procesu odwrotnego, ale o tym w następnym wpisie, do którego link pojawi się poniżej zaraz po publikacji).

Uwaga!!! wszystkie kroki opisane poniżej podejmujesz na własne ryzyko. Nie ponoszę odpowiedzialności za wszelakie uszkodzenia urządzenia czy utratę zapisanej konfiguracji.

Pobieranie DD-WRT

Przechodzimy na stronę http://dd-wrt.com i klikamy w kolumnie po prawej stronie w przycisk Router Database.

 danych routerów dd-wrt

W polu wyszukiwania wpisujemy model routera do którego potrzebujemy oprogramowania czyli Linksys WRT3200ACM (1) i klikamy na linię, która odpowiada naszym wynikom wyszukiwania (2)

Wyniki wyszukiwania oprogramowania

W nowo otwartej stronie wybieramy, którą wersję oprogramowania DD-WRT chcemy pobrać (1) (polecam wybrać najnowszą, a w razie problemów dokonać downgrade) i klikamy na factory-to-ddwrt.bin (2). Upewnij się, że na pewno wybrałeś poprawny plik!

Wybór właściwego oprogramowania DD-WRT

Jeśli pobierzesz i wgrasz oprogramowanie ddwrt-linksys-wrt3200acm-webflash.bin, Twój router się nie uruchomi i o ile w przypadku modelu 3200ACM nie jest to taki wielki problem (o tym w następnym wpisie) o tyle w innych routerach zazwyczaj kończy się to na instalacji firmware przez kabel TTL. Skoro już wspomniałem o pliku weblash to wytłumaczę Ci do czego on służy. Jest to po prostu aktualizacja dla już zainstalowanego DD-WRT. 

Instalacja

Wróćmy jednak do tematu. Kiedy plik z nowym oprogramowaniem już się pobierze, w pasku URL przeglądarki internetowej wpisujemy adres IP naszego routera (Dla routerów Linksys domyślnie jest to 192.168.1.1). Po zalogowaniu klikamy w “Połączenia”.

Linksys aktualizacja oprogramowania

Na kolejnej stronie w sekcji “Aktualizacja oprogramowania sprzętowego routera” klikamy na przycisk “Wybierz plik” (1) i wskazujemy na plik z oprogramowaniem DD-WRT, który przed chwilą pobraliśmy i rozpoczynamy całą procedurę klikając na “Rozpocznij” (2)

Wgranie pliku oprogramowania

Pokażą się dwa komunikaty, które zatwierdzamy klikając na “Tak”

komunikat: nierozpoznana nazwa pliku
Aktualizacja oprogramowania sprzętowego

Po czym rozpocznie się proces wgrywania nowego oprogramowania

komunikat: instalowanie oprogramowania sprzętowego

Kiedy proces dobiegnie końca, potwierdzamy ponowne uruchomienie routera przyciskiem “Ok”

komunikat: Ponowne uruchamianie routera

Jeśli wszystko poszło dobrze, to po około 2 minutach w przeglądarce internetowej wpisz ponownie adres IP routera 192.168.1.1 i Twoim oczom powinna pokazać się strona Twojego routera z nowym zainstalowanym oprogramowaniem DD-WRT

ddwrt - pierwsze uruchomienie po instalacji

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *