strzałka cofania

A więc nadszedł czas w którym po używaniu DD-WRT chcesz wrócić do oficjalnego oprogramowania Linksys, ale większość sposobów które są dostępne w internecie nie działają i nie wiesz jak to zrobić? Dobrze trafiłeś. Przedstawię Ci sposób, który przetestowałem na kilkudziesięciu routerach WRT3200 i zawsze cały proces przechodził bez najmniejszych problemów. Zanim jednak przejdziesz dalej, możesz sprawdzić sposób, który opisałem w poprzednim wpisie(https://hubertkawalec.pl/naprawa-i-serwis/zbrickowany-router-linksys-wrt3200-nie-uruchamia-sie/). W przypadku kiedy nie instalowałeś innego oprogramowania więcej niż raz to on zadziała. Co zrobić jeśli trochę się bawiłeś routerem i sprawdzałeś który firmware będzie lepszy, lub aktualizowałeś DD-WRT?

Pamiętaj, że wszystkie kroki opisane poniżej przeprowadzasz na własną odpowiedzialność. Nie odpowiadam za wszelkie uszkodzenia, straty konfiguracji itp.

Zmieniamy oprogramowanie na OpenWRT

Mimo informacji na forum dd-wrt pobranie firmware ze strony linksys i wgranie go przez “firmware upgrade” w najlepszym wypadku skończy się na ponownym uruchomieniu routera a w najgorszym w ogóle się on nie uruchomi i przyda się procedura do której umieściłem link na początku tego wpisu. Dlatego wykorzystamy narzędzie sysupgrade dostępne w OpenWRT a o którym DD-WRT najwyraźniej zapomniało przy tworzeniu firmware dla WRT3200 jak i innych modeli. Pozwól, że skończę już z tą teorią i zabierzmy się za praktykę.Zanim przejdziesz dalej pobierz jakikolwiek program, który umożliwi Ci nawiązanie połączenia SSH np putty https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html

Pobieramy OpenWRT

Przechodzimy na stronę OpenWRT https://openwrt.org i w wyszukiwarce (1) wpisujemy model naszego routera. Korzystając z podpowiedzi klikamy link prowadzący do danego modelu (2).

open wrt wyszukiwanie modelu

Pobieramy nowy firmware z linku zaznaczonego strzałką

pobieranie oprogramowania

Po zakończonym pobieraniu przechodzimy na stronę naszego routera (domyślnie 192.168.1.1), klikamy na kartę Administration (1) a następnie Firmware Upgrade (2)

dd-wrt administracja i aktualizacja oprogramowania

Klikamy na przycisk Wybierz plik (1) i wybieramy wcześniej pobrany plik img (2) następnie klikamy na Upgrade (3)

wgrywanie oprogramowania open-wrt

Po chwili ujrzysz:

proces aktualizacji

a po parunastu sekundach router uruchomi się ponownie. Nie przejmuj się błędem w przeglądarce Not Found. Wpisz w pasek URL adres 192.168.1.1 i zobaczysz stronę logowania do OpenWRT. Logujemy się za pomocą nazwy użytkownika root i hasłem admin. Podajemy nowe hasło oraz sprawdzamy ustawienia SSH

Zmiany zatwierdzamy przyciskiem Save & Apply na samym dole strony.

Przywracamy oprogramowanie Linksys

Jak na razie było łatwo, a teraz będzie trochę trudniej (przynajmniej dla mniej doświadczonych osób). Musimy połączyć się przez SSH do naszego routera za pomocą nazwy użytkownika root i hasła, które przed chwilą ustawiłeś.

Linuks

w konsoli wpisujemy

ssh root@192.168.1.1

i po chwili wpisujemy yes potwierdzając klawiszem enter, następnie hasło i wciskamy enter.

linux polaczenie ssh

Windows

W programie putty wpisujemy root@192.168.1.1 w polu Host Name (1) i klikamy Open (2)

putty nawiązywanie połączenia ssh

W nowym oknie klikamy na Tak

putty akceptowanie cenrtyfikatu

i podajemy hasło, które potwierdzamy enterem

putty logowanie

Po poprawnym zalogowaniu ujrzysz:

poprawne zalogowanie do openwrt

wpisujemy polecenie 

cd /tmp

W przeglądarce wchodzimy na stronę linksys (https://www.linksys.com/us/support-article?articleNum=207552) z oprogramowaniem do naszego routera i kopiujemy link do firmware

kopiowanie linku do firmware

Wracamy do otwartego połączenia ssh i pobieramy nasz plik poleceniem wget (Jeśli link zaczyna się od https:// zamień tą część na http://)

wget wklej_link_do_pliku

Na dzień pisania tego wpisu zadziała polecenie

wget http://downloads.linksys.com/downloads/firmware/FW_WRT3200ACM_1.0.6.186168_prod.img

i potwierdzamy klawiszem enter. Rozpocznie się pobieranie pliku, które po skończeniu będzie wyglądać tak

pobrane oprogramowanie linksys na openWRT

Pozostał już ostatni etap czyli rozpoczęcie wgrywania oprogramowania. Robimy to poleceniem

sysupgrade -F -n -v FW_WRT3200ACM_1.0.6.186168_prod.img

 Pamiętaj, że nazwa pliku może być inna, więc aby mieć pewność że wszystko będzie poprawne nie wklejaj nazwy pliku FW_WRT3200ACM_1.0.6.186168_prod.img tylko  wpisz FW i naciśnij klawisz Tab na klawiaturze a nazwa sama się uzupełni. Zatwierdzamy polecenie enterem i po chwili połączenie SSH rozłączy się i rozpocznie się proces wgrywania stockowego firmware. Może to potrwać do dwóch minut, więc nie wyłączaj ani nie resetuj routera.

Zakończenie

W przeglądarce internetowej wpisz adres routera 192.168.1.1 i jeśli zobaczysz błąd 404 jak na zrzucie poniżej, nie panikuj. Wystarczy, że wyczyścisz cache przeglądarki lub otworzysz adres ip w prywatnym oknie / prywatnej karcie

błąd 404 po wgraniu oprogramowania linksys

Domyślne hasło do panelu to: admin

Mam nadzieję, że cały proces przebiegł u Ciebie tak samo sprawnie jak i u mnie. Mimo lekkiej zawiłości całej procedury, po wielu przeprowadzonych próbach uważam ją za najmniej ryzykowną.

Hubert Kawalec
Hubert Kawalec
Zawodowo z branżą IT związany jestem od ponad 12 lat. Pasjonuję się światem nowych technologii i gadżetów elektronicznych. Uwielbiam rozwiązywać nietypowe problemy informatyczne przy których potrafię zatracić się na całe dnie. W wolnym czasie zajmuję się naprawą laptopów i komputerów oraz nie stronię od majsterkowania. Na co dzień staram się poszerzać zakres swojej wiedzy w różnych aspektach życia. W połowy 2020 roku założyłem również kanał youtube „IT w Praktyce”

2 Comments

  1. mario pisze:

    Dzięki Hubert. Zadziałało

  2. Norbert pisze:

    Używam rutera Linksys WRT3200ACM z oprogramowaniem Linksysa. Czy jest możliwość zmiany zakresu przyznawanych przez serwer OpenVPN numerów IP na takie, jakie funkcjonują w sieci obsługiwanej przez ten ruter. Np. w sieci numeracja IP to 192.168.0.1-255, a OpenVPN rutera przyznaje numerację 172.13.x.2-6. Oczywiście chodzi mi zmianę bez przechodzenia na OpenWRT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *