A więc nadszedł czas w którym po używaniu DD-WRT chcesz wrócić do oficjalnego oprogramowania Linksys, ale większość sposobów które są dostępne w internecie nie działają i nie wiesz jak to zrobić? Dobrze trafiłeś. Przedstawię Ci sposób, który przetestowałem na kilkudziesięciu routerach WRT3200 i zawsze cały proces przechodził bez najmniejszych problemów. Zanim jednak przejdziesz dalej, możesz sprawdzić sposób, który opisałem w poprzednim wpisie(https://hubertkawalec.pl/naprawa-i-serwis/zbrickowany-router-linksys-wrt3200-nie-uruchamia-sie/). W przypadku kiedy nie instalowałeś innego oprogramowania więcej niż raz to on zadziała. Co zrobić jeśli trochę się bawiłeś routerem i sprawdzałeś który firmware będzie lepszy, lub aktualizowałeś DD-WRT?
Pamiętaj, że wszystkie kroki opisane poniżej przeprowadzasz na własną odpowiedzialność. Nie odpowiadam za wszelkie uszkodzenia, straty konfiguracji itp.
Mimo informacji na forum dd-wrt pobranie firmware ze strony linksys i wgranie go przez “firmware upgrade” w najlepszym wypadku skończy się na ponownym uruchomieniu routera a w najgorszym w ogóle się on nie uruchomi i przyda się procedura do której umieściłem link na początku tego wpisu. Dlatego wykorzystamy narzędzie sysupgrade dostępne w OpenWRT a o którym DD-WRT najwyraźniej zapomniało przy tworzeniu firmware dla WRT3200 jak i innych modeli. Pozwól, że skończę już z tą teorią i zabierzmy się za praktykę.Zanim przejdziesz dalej pobierz jakikolwiek program, który umożliwi Ci nawiązanie połączenia SSH np putty https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html
Przechodzimy na stronę OpenWRT https://openwrt.org i w wyszukiwarce (1) wpisujemy model naszego routera. Korzystając z podpowiedzi klikamy link prowadzący do danego modelu (2).
Pobieramy nowy firmware z linku zaznaczonego strzałką
Po zakończonym pobieraniu przechodzimy na stronę naszego routera (domyślnie 192.168.1.1), klikamy na kartę Administration (1) a następnie Firmware Upgrade (2)
Klikamy na przycisk Wybierz plik (1) i wybieramy wcześniej pobrany plik img (2) następnie klikamy na Upgrade (3)
Po chwili ujrzysz:
a po parunastu sekundach router uruchomi się ponownie. Nie przejmuj się błędem w przeglądarce Not Found. Wpisz w pasek URL adres 192.168.1.1 i zobaczysz stronę logowania do OpenWRT. Logujemy się za pomocą nazwy użytkownika root i hasłem admin. Podajemy nowe hasło oraz sprawdzamy ustawienia SSH
Zmiany zatwierdzamy przyciskiem Save & Apply na samym dole strony.
Jak na razie było łatwo, a teraz będzie trochę trudniej (przynajmniej dla mniej doświadczonych osób). Musimy połączyć się przez SSH do naszego routera za pomocą nazwy użytkownika root i hasła, które przed chwilą ustawiłeś.
w konsoli wpisujemy
ssh root@192.168.1.1
i po chwili wpisujemy yes potwierdzając klawiszem enter, następnie hasło i wciskamy enter.
W programie putty wpisujemy root@192.168.1.1 w polu Host Name (1) i klikamy Open (2)
W nowym oknie klikamy na Tak
i podajemy hasło, które potwierdzamy enterem
Po poprawnym zalogowaniu ujrzysz:
wpisujemy polecenie
cd /tmp
W przeglądarce wchodzimy na stronę linksys (https://www.linksys.com/us/support-article?articleNum=207552) z oprogramowaniem do naszego routera i kopiujemy link do firmware
Wracamy do otwartego połączenia ssh i pobieramy nasz plik poleceniem wget (Jeśli link zaczyna się od https:// zamień tą część na http://)
wget wklej_link_do_pliku
Na dzień pisania tego wpisu zadziała polecenie
wget http://downloads.linksys.com/downloads/firmware/FW_WRT3200ACM_1.0.6.186168_prod.img
i potwierdzamy klawiszem enter. Rozpocznie się pobieranie pliku, które po skończeniu będzie wyglądać tak
Pozostał już ostatni etap czyli rozpoczęcie wgrywania oprogramowania. Robimy to poleceniem
sysupgrade -F -n -v FW_WRT3200ACM_1.0.6.186168_prod.img
Pamiętaj, że nazwa pliku może być inna, więc aby mieć pewność że wszystko będzie poprawne nie wklejaj nazwy pliku FW_WRT3200ACM_1.0.6.186168_prod.img tylko wpisz FW i naciśnij klawisz Tab na klawiaturze a nazwa sama się uzupełni. Zatwierdzamy polecenie enterem i po chwili połączenie SSH rozłączy się i rozpocznie się proces wgrywania stockowego firmware. Może to potrwać do dwóch minut, więc nie wyłączaj ani nie resetuj routera.
W przeglądarce internetowej wpisz adres routera 192.168.1.1 i jeśli zobaczysz błąd 404 jak na zrzucie poniżej, nie panikuj. Wystarczy, że wyczyścisz cache przeglądarki lub otworzysz adres ip w prywatnym oknie / prywatnej karcie
Domyślne hasło do panelu to: admin
Mam nadzieję, że cały proces przebiegł u Ciebie tak samo sprawnie jak i u mnie. Mimo lekkiej zawiłości całej procedury, po wielu przeprowadzonych próbach uważam ją za najmniej ryzykowną.
3 Comments
Dzięki Hubert. Zadziałało
Witam. Posiadam router LINKSYS WRT1900AC V2. Pobrałem i zainstalowałem ze strony DD-WRT firmware . Pomimo instalacji zakończonej z sukcesem router i tak startuje z oryginalnego softu LINKSYS. Próbowałem procedury z odłączaniem zasilania ale nie pomogło. Czy WRT1900AC V2 ma dwie partycje? Jeżeli tak to w jaki najłatwiejszy sposób można je przełączyć?
Używam rutera Linksys WRT3200ACM z oprogramowaniem Linksysa. Czy jest możliwość zmiany zakresu przyznawanych przez serwer OpenVPN numerów IP na takie, jakie funkcjonują w sieci obsługiwanej przez ten ruter. Np. w sieci numeracja IP to 192.168.0.1-255, a OpenVPN rutera przyznaje numerację 172.13.x.2-6. Oczywiście chodzi mi zmianę bez przechodzenia na OpenWRT